رپورتاژ آگهی

ناب دیزاین وبلاگ 30 دسامبر 2020
رپورتاژ آگهی

امروزه موضوع روابط عمومی و مخصوصا روابط عمومی دیجیتال دارای اهمیت بسیار زیادی می باشد. از زیر مجموعه ‌های مهم در موضوع روابط عمومی می توان به رپورتاژ آگهی اشاره کرد و اهمیت بسیار بالای آن دلیلی است که اکثرا تصور می کنند تنها کاری که روابط عمومی انجام می دهد انتشار رپورتاژ آگهی است. ولی بر خلاف انتظار از رپورتاژ خبری در مواردی مانند معرفی یک محصول یا خدمت در رسانه ‌های پر مخاطب استفاده می شود. در این مطلب می ‌خواهیم ببینیم با رپورتاژ آگهی و این که چگونه می تواند به سئو سایت کمک ‌کند.

 

رپورتاژ آگهی چیست ؟

رپورتاژ آگهی یا Advertorial از ترکیب دو کلمه Editorial و Advertisement تشکیل شده است. گزارشی بی‌ طرفانه که پیرامون موضوع، برند یا محصولی خاص، اطلاعاتی در اختیار کاربر قرار می ‌دهد رپورتاژ آگهی گفته می شود. رپورتاژ آگهی حالت تبلیغاتی نداشته و اطلاعات، گزارش یا خبر سودمندی را به مخاطب منتقل می‌ کند. به همین جهت جذابیت قابل توجهی برای کاربران دارد. رپورتاژ آگهی اطلاعات مفیدی از محصول یا خدمت کسب ‌و کار شما ارائه می کند و موجب آشنایی مخاطب با آن و کسب اطلاعات بیشتری پیرامون محصول یا خدمت مورد نظر می شود.

در رپورتاژ آگهی برای انتقال هرچه بهتر پیام خود به مخاطب می ‌توانید از تصویر، ویدئو ، نمودار و … استفاده کنید. همچنین دقت کنید در بالا یا پایین محتوای شما عبارت رپورتاژ آگهی قید شده باشد. این کار از دو لحاظ اهمیت دارد: یکی اخلاقی و احترام به مخاطب و دیگری از دید گوگل.

هدف از رپورتاژ آگهی

از محتوای رپورتاژ آگهی برای انتقال حس و درک مناسبی از برند یا محصول خود به کاربر از طریق محتوای خبری یا آموزشی استفاده می شود. با استفاده از فرصتی که رپورتاژ آگهی برای شما فراهم می کند می توانید برند سازی کنید. برای این که کاربر از خواندن محتوا لذت ببرد و هیچ گونه اجبار و تحمیل محصولی در آن وجود نداشته باشد، توصیه می شود که محتوای رپورتاژ آگهی را به شکل یک داستان ملموس و واقعی بنویسید.

طبق تحقیقات انجام شده مردم تقریبا همان زمانی را که برای مطالعه محتوای معمولی صرف می کنند برای مطالعه رپورتاژ های تبلیغاتی نیز در نظر می گیرند. بنابراین برای افزایش مخاطبین سایت خود می ‌توانید از این ‌گونه رپورتاژ آگهی ‌ها استفاده کنید.

رپورتاژ یکی از روش های مدرنی است که امروزه در دنیای تبلیغات اینترنتی و برند سازی مورد استفاده قرار می گیرد. تمامی برند های بزرگ دنیا برای معرفی محصولات و ویژگی های جدید خود از رپورتاژ خبری در رسانه ها و سایت‎‌های پر ترافیک و با کیفیت  استفاده کرده تا هم باعث بهبود رتبه خود در گوگل شده و نیز محصول و خدمات خود را به کاربران بی ‌شماری نمایش دهند. باید توجه داشت که تبلیغات غیر مستقیمی مانند رپورتاژ، برای استفاده کاربران آن رسانه از خدمات یا محصولات شما یا حتی مطالعه خبری که انتشار دادید تمایل فراوانی دارند.

شاید این سوال به ذهن شما برسد که چطور این کاربران به ما اعتماد میکنند!؟  رسانه ای که در آن خبر مورد نظر را انتشار می دهید با دادن بک لینک به سمت شما, رای اعتماد به کاربران خود و گوگل را صادر می کند و این دلیل موجهی است که باعث سرا ریز سیل فراوانی از کاربران به سمت شما می شود.

 

تأثیر رپورتاژ بر روی رتبه بندی سایت

رپورتاژ آگهی یا رپورتاژ خبری (Advertorial) یکی از بهترین راه حل ها و روش ها برای گرفتن بک لینک می باشد و می ‌تواند تأثیر خوبی بر افزایش رنک و رتبه سایت وب شما داشته باشد. رپورتاژ خبری می تواند در جذب هرچه بیشتر مخاطبان سایت نیز اثرگذار باشد.

 

تأثیر رپورتاژ آگهی بر روی سئو و بهینه سازی وب

مهم ترین نکته ای که در این مبحث مورد توجه است لینک سازی یا به نوعی گرفتن بک لینک بر خلاف سایر متد ها و روش ها است که تمدید لینک ها به صورت ماهیانه یا سالیانه لازم است ، این نوع لینک سازی به صورت همیشگی و مادام العمر و به وسیله انتشار رپورتاژ آگهی بوده و تحت هیچ شرایطی از سایت های منتشر کننده حذف نخواهد شد.

 

رپورتاژ یکی از مؤثرترین روش های تبلیغاتی

بنابراین، از این روش تبلیغاتی می توان برای افزایش  رتبه بندی سایت به عنوان یکی از مؤثرترین روش های دیجیتال مارکتینگ (Digital Marketing) و بهینه سازی سئو استفاده کرد و به این وسیله، اعتبار سایت انتشار دهنده رپورتاژ آگهی را برای همیشه برای سایت خود ایجاد کرد.

 

تأثیر رپورتاژ بر روی سایت

با توجه به پر کاربر و پر بازدید بودن سایت هایی که برای انتشار رپورتاژ در نظر گرفته شده اند، انتشار رپورتاژ آگهی باعث می شود برند و کسب و کار شما بیشتر دیده شود و قادر است آگاهی بسیار مناسب و خوبی از برند شما را برای بازدیدکنندگان ایجاد کند که این اتفاق، به دلیل اعتماد بازدید کننده به سایت معتبر، باعث اثر گذاری بیشتر برای وب سایت شما خواهد شد.

خصوصیات متن مناسب برای رپورتاژ

با توجه به این که رپورتاژ مزایای زیادی دارد، اما باید به این نکته توجه کرد که این روش تبلیغاتی، مانند سایر روش ها نیازمند به کارگیری اصولی می باشد. بنا به همین گفته باید عنوان کرد که متأسفانه یکی از اشتباهات رایج وبمستران ارائه رپورتاژ متن تکراری است. همان گونه که می دانید موتور جستجوی گوگل متن های تکراری را به عنوان کپی شناسایی کرده و به علت نقض قانون کپی رایت اثر راندمان خود را بر سئو و بهینه سازی از دست می دهند.

 

مزایا و فواید استفاده از رپورتاژ برای کسب بک لینک

 1. منتشر کردن رپورتاژ آگهی به صورت یک خبر جدید، باعث اعتماد بیشتر مخاطبان و بازدیدکنندگان شده و باعث جذب آنان می ‌شود.
 2. رپورتاژ قابلیت انتشار در وب سایت های خبری و همچنین، وب سایت های تخصصی پر بازدید را دارد.
 3. صفحه مربوط به رپورتاژ به صورت دائم و همیشگی در سایت های معتبر و پر بازدید قرار گرفته و پاک نمی شود.
 4. مناسب ترین استراتژی برای سئو و لینک سازی به شکل ارگانیک و مورد تایید موتور جستجو گوگل

 

چه سایتی برای رپورتاژ ها مناسب است

اولین نکته و مهم ترین نکته برای سفارش رپورتاژ، انتخاب وب سایت مناسب برای این کار است. در رپورتاژ بهترین سایتی که قادر است بر روی سئو و بهینه سازی سایت شما اثرگذار باشد، سایتی است که با حوضه فعالیت شما مرتبط باشد.

 

چگونه می توان یک رپورتاژ خوب نوشت ؟

رپورتاژ خوب می تواند تاثیر بسیار چشم گیری در جواب دهی داشته باشد، ما بر این عقیده ایم که نوشتن رپورتاژ خوب می تواند معجزه کند. یک رپورتاژ خوب باید دارای مطلبی کوتاه و در عین حال کاربردی باشد تا مفید واقع شود بجز مطلب تیتر متن ها و همچنین عکس حائز اهمیت می باشد.

 

نکاتی که در نوشتن رپورتاژ باید رعایت شود

 1. عکس و تیتر فراموش نشود

براساس تجربه آگهی نویسی ، تیتر و عکس های مطلوب بیشتر باعث جذب مخاطبان به آگهی می شوند که سبب می شود مقاله مورد نظر را تا آخر بخوانند و به خواسته های شما مانند کلیک روی لینک ها عمل کنند، کاربران اغلب هیچ علاقه ای به صرف وقت پای مقاله بی عکس و بی تیتر ندارند.

 1. کوتاه بنویسید اما مفید

همانطور که قبلا گفتیم، خلاصه نویسی از هر چیزی که فکر می کنید مهم تر است. برخی اوقات مشتری ها مقاله هایی بلند برای انتشار به ما می دهند که ما با اندکی صبر و راهنمایی مقاله مورد نظر را بهینه سازی می کنیم، قطعا کسی که رپورتاژ را می خواند به خلاصه گویی علاقه دارد.

 1. تمرکز روی موضوع مورد نظر

تا می توانید سعی کنید تمام تمرکزتان روی یک موضوع خاص باشد، با این کار بک لینک ها نیز جهت دار می شوند.

 1. بدانید کدام محصول یا خدمت شما بیشتر مورد پسند خواننده می باشد

محصول یا خدمتی را بر گزینید که از همه پرطرفدار تر هستند، شاید پیش خودتان بگید ما هدفمان یک محصول دیگر است چرا باید محصول پرطرفدار خود را نمایش دهیم. می توان این گونه پاسخ داد که برای کلیک روی محصول بعدی که به سایت شما لینک شده خواننده باید محصول مورد علاقه خود را ببیند.

 1. شرح خدمات قابل ارائه

اگر رپورتاژ شما با خدمتی در ارتباط است، لازم است چند مورد را ذکر نموده و گزارشی از شرح کاملی آن ها ارائه نمایید تا با دیدن قیمت آن ها بر روی بک لینک ها کلیک نمایند.

 1. رپورتاژ خبری یا آموزشی

امکان دارد رپورتاژ مد نظر شما به موضوعی پیرامون آموزش یا خبر بپردازد، اگر این موضوع خبر باشد که باید خبر مورد نظر را شرح دهید و اگر آموزش است باید به بخشی از آموزش بپردازید تا در نهایت بر روی بک لینک مورد نظر شما کلیک نمایند.

 1. رپورتاژ آگهی رایگان

برخی از سایت ها فضای رپورتاژی برای کاربران خود قرار می دهند تا شرایطی به وجود آوردند که کاربران بتوانند بک لینک رایگان تولید کنند.

 1. تاثیر شبکه های مجازی

شما می توانید سوخت مکمل رپورتاژ مورد نظر خود را با استفاده از لینک دادن در شبکه های مجازی تامین کنید. یکی از بهترین راه های تقویت رپورتاژ و بک لینک های آن انتشار آن در شبکه های اجتماعی می باشد.