16 ابزار برای بهبود خوانایی محتوا

ناب دیزاین وبلاگ 01 سپتامبر 2022
16 ابزار برای بهبود خوانایی محتوا

آیا تا به حال هنگام خواندن یک محتوای متنی احساس کرده اید که مفهوم محتوا را به راحتی متوجه نمی شوید؟ این اتفاق برای همه پیش می آید، حتی افراد کتابخوان و تحصیلکرده با این مشکل مواجه می شوند. در این مطلب قصد داریم تا 16 ابزار برای بهبود خوانایی محتوا را مورد بررسی قرار دهیم.

من شخصاً سعی کردم در سه موقعیت جداگانه با رمان “موبی دیک” مقابله کنم، اما مدتی بعد از اینکه کشتی Pequod به سفر ناگوار خود رفت، آن را رها کردم. علیرغم اینکه به عنوان یکی از بهترین رمان های آمریکایی تحسین شده است، اما آنقدر فشرده است که خواندن آن برای من چندان لذت بخش نیست.

و فقط رمان‌ها نیستند که وقتی خواندن و درک آن‌ها مشکل است، مردم را ناامید می‌کنند. صفحات وبی که ضعیف نوشته شده‌اند، زیاده گویی کرده اند یا مشکلات خوانایی دیگری دارند اغلب به سرعت توسط بازدیدکنندگان رها می‌شوند. و فراموش نکنیم که موتورهای جستجو یک محتوای خوانا و ساختار یافته را دوست دارند. محتوای باکیفیت همچنان حرف اول را می زند و بدون آن قرارگیری در رتبه های بالا کار دشواری است. در حالی که زمان ماندن در سایت یک عامل مستقیم رتبه‌بندی گوگل نیست، اما در کنار نرخ کلیک و نرخ پرش، معیار خوبی برای ردیابی سلامت یک صفحه وب ارائه می‌دهد.

و البته، متون سخت خوان، بازدیدکنندگان را قبل از اینکه بتوانند در سایت شما اقدامی انجام دهند، فراری می دهد. بنابراین، به عنوان یک متخصص سئو، باید از خوانایی محتوای خود آگاه باشید و فعالانه اقداماتی را برای افزایش آن انجام دهید.

فاکتورهای زیادی وجود دارد که به سهولت استفاده از اطلاعات نوشته شده در یک صفحه وب کمک می کند از جمله فونت، طرح بندی، و طرح های رنگی. اما در این مطلب ما فقط بر روی نحوه نگارش محتوا تمرکز می کنیم .

چه چیزی باعث خوانایی محتوا می شود؟

خوانایی بر اساس عوامل زیادی از جمله کلمات در هر جمله و طول و دشواری کلمات استفاده شده معنا می یابد. کلماتی که تعداد هجاهای بالاتری دارند معمولاً خواندن آنها نسبت به مترادف های کوتاه ترشان چالش برانگیزتر است. رایج ترین اندازه گیری برای خوانایی در زبان انگلیسی، آزمون Flesch-Kincaid است که دو تست است: یکی اندازه گیری سهولت خواندن و دیگری اندازه گیری سطح نمره. برای سهولت در خواندن، هر چه نمره بالاتر باشد، خواندن آن آسان تر است. سطح درجه نشان می دهد که چه سطحی از تحصیلات برای درک آن لازم است.

اگر بعد از بررسی محتوای خود با روش گفته شده در بالا با نمرات پایین مواجه شدید پس چاره کار چیست؟ شما می‌توانید به صورت دستی محتوای خود را بررسی نمایید و قسمت هایی را شناسایی کنید که محتوای شما در آنجا سخت خوان است. برای رفع این مشکل می توانید جملات را تقسیم کنید، کلمات طولانی‌تر را با مترادف‌های قابل درک آسان‌تر تعویض کنید و ساختارهای غیرفعال را به موارد فعال تغییر دهید. یا می توانید از فناوری ها در این زمینه کمک بگیرید.

16 ابزار برای بهبود خوانایی محتوا

 1. ویرایشگر مایکروسافت ورد

اگر تا حدودی با نمرات Flesch-Kincaid آشنا هستید، به احتمال زیاد به دلیل استفاده از نرم افزار مایکروسافت ورد است. سهولت خواندن در ویژگی‌های نرم‌افزار محبوب پردازش کلمه گنجانده شده است، و این یک راه عالی برای به دست آوردن یک دید کلی از نحوه خواندن مقاله شما است.

از تب Review بر روی Spelling and Grammar کلیک کنید. پس از تکمیل غلط‌گیری املایی، می‌توانید آمار سند را مشاهده کنید. در بخش Readability، آماری برای سهولت خواندن، سطح نمره و جملات غیرفعال دریافت خواهید کرد. این ویژگی همراه با نرم افزار رایگان است، بنابراین اگر از Word استفاده می کنید، باید از آن بهره ببرید.

اگر از Word استفاده نمی کنید، نگران نباشید. هنوز چند ابزار خوب وجود دارد که می توانید برای بررسی آمار خوانایی استفاده کنید که در ادامه مطلب به توضیح آن ها پرداخته ایم.

 1. ابزار Readableبرای بررسی خوانایی محتوا

Readable “قوی ترین ابزار امتیازدهی خوانایی جهان” است. این ابزار ویژگی های بسیاری را ارائه می دهد، از جمله قابلیت هایی که به طور خاص برای وب سایت ها طراحی شده اند. به جای استفاده از نمره Flesh-Kincaid، استانداردهای خود را دارد که یک نمره (A تا E) به متن شما اختصاص می دهد. همچنین دارای معیارهایی است تا به شما کمک کند بفهمید چند درصد از مخاطبان شما می توانند محتوا را درک کنند.

ابزار خوانایی وب سایت Readable محتوای وب سایت شما از جمله سرصفحه ها، پاورقی ها و متن های غیرمحتوا را اسکن می کند، امتیاز می دهد و به طور مداوم نظارت می کند. همچنین به شما این امکان را می دهد که چگالی کلمات کلیدی را بررسی کنید تا کلمه کلیدی مناسب را انتخاب نمایید.

استفاده از Readable نیاز به تهیه اشتراک دارد. افراد می توانند با 4 دلار در ماه به ابزارهای آن دسترسی داشته باشند، در حالی که برنامه های کسب و کار کوچک و آژانس آن به ترتیب 24 دلار در ماه و 69 دلار در ماه است. امتیازدهی وب سایت فقط در دو سطح بالاتر در دسترس است.

 1. تست خوانایی WebFX

تست خوانایی WebFX روشی سریع برای بررسی نمره محتوای شما است. می‌توانید متن را کپی و جای‌گذاری کنید، URL صفحه را وارد کنید، یا کدی را برای آزمایش کل صفحه یا یک منطقه واحد جاسازی کنید. این ابزار یک نمای کلی و سریع از میزان سهولت خواندن و گروه سنی قابل درک آن و همچنین چندین امتیاز برای متن شما فراهم می کند.

تست خوانایی WebFX

شما آمار جملات، کلمات پیچیده، کلمات در هر جمله و میانگین هجاهای هر کلمه را دریافت می کنید. نظرات در مورد اینکه کدام استاندارد خوانایی دقیق تر است متفاوت است، بنابراین WebFX به شما امکان پنج انتخاب می دهد. علاوه بر Flesch-Kincaid، امتیاز Gunning Fog، شاخص SMOG، شاخص Coleman-Liau و شاخص خوانایی خودکار شما را نیز محاسبه می کند. استفاده از تست خوانایی WebFX رایگان است.

 1. آنالیز کننده خوانایی Datayze

Datayze یک ابزار برای بررسی محتوا است. پس از وارد کردن محتوای خود، با استفاده از Flesh-Kincaid، Gunning Fog، SMOG، Dale-Chall و Fry ، آماری در مورد خوانایی کلی و امتیازات دریافت خواهید کرد.

این ابزار همچنین تجزیه و تحلیل در سطح پاراگراف را ارائه می دهد که به شما کمک می کند تا نحوه خوانایی متن را در یک سند تغییر دهید و همچنین یک کلمه یاب اضافی، تشخیص جملات غیرفعال و یک جستجوگر املا در اختیارتان قرار می دهد. استفاده از این ابزار آنلاین رایگان است.

آنالیز کننده خوانایی Datayze

 1. اپلیکیشن همینگوی (Hemingway)

ارنست همینگوی که یکی از بزرگترین نویسندگان آمریکایی به حساب می آید، به دلیل به کارگیری رویکردی سرراست در نوشتن شهرت داشت. برنامه Hemingway به روح ارنست همینگوی احترام می گذارد و به نویسندگان محتوا کمک می کند کار خود را برای وضوح بیشتر ساده کنند. پس از وارد کردن متن توسط شما، پس از بررسی متن به آن امتیاز می دهد و زمینه هایی را که می تواند در آنها بهبود یابد برجسته می کند.

اپلیکیشن همینگوی

این کار شامل شناسایی قیدها، ساخت‌های مفعول، عباراتی با جایگزین‌های ساده‌تر و جملاتی است که خواندن آن ها دشوار است. می توانید از این ابزار به صورت آنلاین به صورت رایگان استفاده کنید و یا برنامه دسکتاپ آن را با قیمت 19.99 دلار دانلود کنید.

 1. دستیار آنلاین نوشتن Grammarly

Grammarly یک ابزار مبتنی بر سیستم های ابری و افزونه مرورگر برای شناسایی مشکلات محتوا مانند دستور زبان، املا، مختصر بودن و لحن است. با استفاده از هوش مصنوعی، جایگزین‌هایی برای کلمات و عبارات غیرقابل درک پیشنهاد می‌کند. همچنین سرقت ادبی را بررسی می کند. Grammarly یک طرح رایگان اولیه و همچنین دو طرح اشتراک دارد که کمک گسترده تری به نویسندگان ارائه می دهد.

 1. دستیار نوشتن ProWritingAid

یکی دیگر از ابزارهای مبتنی بر هوش مصنوعی برای بررسی املا، دستور زبان و خوانایی ProWritingAid است که ویژگی هایی آن به شما کمک می کند اطلاعات را با دقت بیشتری منتقل کنید. این ابزار پیشنهادات سبک، اصطلاحنامه متنی و همچنین 20 گزارش نوشتاری را ارائه می دهد که همه چیز را از کلیشه ها و کلمات بیش از حد استفاده شده گرفته تا طول و یکنواختی جمله را شناسایی می کند.

ProWritingAid همچنین دارای افزونه های مرورگر است و در چندین برنامه از جمله Word، Outlook، Google Docs و Scrivener ادغام می شود. قیمت از 20 دلار در ماه برای یک اشتراک ماهانه تا یک بار پرداخت 399 دلار برای دسترسی مادام العمر متغیر است.

 1. دستیار نوشتن محتوای LanguageTool

LanguageTool یک ابزار تصحیح است که اشتباهات گرامری و سبک را بررسی می کند. از 22 زبان مختلف پشتیبانی می کند. به صورت آنلاین، به عنوان یک برنامه یا به عنوان یک افزونه امکان استفاده دارد. مشکلات موجود در محتوای شما را برجسته می کند و به شما کمک می کند تا قسمت های از محتوا را که می توانند بهبود یابند را شناسایی کنید. همچنین زمان تقریبی خواندن یک قطعه را به شما می دهد. نسخه رایگان این ابزار گرامر، علائم نگارشی و سبک نوشته را بررسی می کند.

دستیار نوشتن محتوای LanguageTool

در همین حال، نسخه‌های پریمیوم (4.99 دلار در ماه برای استفاده فردی یا 9.48 دلار در ماه برای تیم‌های حداکثر 20 نفره) پیشنهادهایی برای بهبود سبک و لحن، و همچنین شناسایی نام‌ها، عناوین و اعداد نادرست ارائه می‌دهند.

 1. دستیار نوشتن Ginger

دستیار نوشتن Ginger از هوش مصنوعی برای شناسایی و تصحیح اشتباهات و بهبود سبک متن شما استفاده می کند. این ابزار اصلاحات بنیادی را پیشنهاد می‌کند از جمله بازنویسی جایگزین‌ها. همچنین می‌تواند مترادف‌هایی را نه فقط برای کلمات تک، بلکه برای کل عبارات ارائه دهد.

Ginger  به عنوان افزونه مرورگر و برنامه دسکتاپ یا موبایل در دسترس است. همچنین مستقیماً با Microsoft Word ادغام می شود. قیمت از 7.49 دلار در ماه برای برنامه سالانه تا 13.99 دلار در ماه برای برنامه های ماهانه متغیر است. Ginger همچنین تخفیف هایی را برای معلمان و دانش آموزان و همچنین طرح های قابل تنظیم برای سازمان هایی با بیش از 2000 کاربر ارائه می دهد.

 1. آنالیز کننده خوانایی Yoast SEO

Yoast یک افزونه محبوب سئو برای وردپرس می باشد که دارای ویژگی خوانایی است. به صراحت برای بهینه سازی موتور جستجو طراحی شده است و خوانایی نوشته شما را بررسی می کند و مشکلات آن را برجسته می کند. خوانایی محتوای شما در مقیاس سبز-زرد-قرمز نمره گذاری می شود. رنگ سبز به معنای خوانایی خوب است، زرد می تواند بهبود یابد و قرمز نیاز به کار دارد.

این ابزار کلمات انتقالی، توزیع عنوان فرعی، طول پاراگراف، طول جمله و جملات متوالی را بررسی می کند. این امتیاز خواندن Flesch شما را فراهم می کند و همچنین به شما امکان می دهد چندین کلمه کلیدی را تجزیه و تحلیل کنید. بسیاری از افرادی که طراحی سایت انجام می دهند و یا سئوکار می باشند با این ابزار آشنایی دارند. این ویژگی در Yoast SEO Premium گنجانده شده است که 99 دلار در سال هزینه دارد.

 1. ابزار تشخیص خوانایی Character Calculator

Character Calculator یک ابزار آنلاین برای شمارش کاراکترها، کلمات، جملات و پاراگراف ها است. همچنین شامل یک محاسبه کننده خوانایی Dale-Call برای امتیازدهی به محتوای شما است. با استفاده از این فرمول به شما امکان کپی و پیست کردن متن را می دهد که سپس امتیازدهی می شود. برخلاف Flesch-Kincaid، هر چه امتیازات محتوای شما در مقیاس Dale-Call کمتر باشد، خواندن آن آسان تر است.

ابزار تشخیص خوانایی Character Calculator

Character Calculator پس از بررسی متن شما به آن امتیاز می دهد و با توجه به آن یک یادداشت کوتاه برای بهبود متن ارائه می دهد. استفاده از این ابزار رایگان است.

 1. ابزار آنالیز خوانایی Copywritely

Copywritely نرم افزار محتوایی است که برای بهینه سازان موتورهای جستجو طراحی شده است. علاوه بر امتیازدهی به خوانایی محتوای شما، مشکلات سئو را نیز بررسی می کند تا اطمینان حاصل شود که متن شما هم برای انسان ها و هم برای موتورهای جستجو بهینه باشد. امکانات این ابزار مشکلات محتوایی را شناسایی می‌کنند که بر رتبه‌بندی جستجوی شما تأثیر می‌گذارند و توصیه می‌کنند در صورت نیاز، محتوا را بازنویسی، جایگزین یا حذف کنید.

ابزار آنالیز خوانایی Copywritely

بررسی‌کننده خوانایی از فرمول Flesch-Kincaid برای کمک به شناسایی و رفع محتوای متراکم استفاده می‌کند. هزینه Copywritely از 18 دلار در ماه برای استفاده فردی تا 67 دلار در ماه برای سازمان ها و شرکت ها متغیر است.

 1. دستیار نگارش Semrush

دستیار نگارش Semrush که برای کمک به شما در بهینه سازی محتوای خود برای خوانندگان انسانی و موتورهای جستجو طراحی شده است. این ابزار خوانایی و ثبات را در حین بررسی سرقت ادبی اندازه گیری می کند. از امکان کپی و چسباندن برای بررسی محتوای شما استفاده می کند و توصیه ها و راهکارهایی را ارائه می دهد. شما می توانید مخاطبان هدف خود را بر اساس کشور و منطقه، تا سطح شهر انتخاب کنید و کاربران دسکتاپ یا موبایل را مشخص کنید.

شما می توانید کلمات کلیدی را برای مقایسه با محتوای رقیب مشخص کنید و با اطلاعات بصری در مورد خوانایی، سئو، اصالت و لحن ارائه می شود. دستیار نگارش سئو در Semrush گنجانده شده است. این ابزار با طرح هایی از 119.95 دلار در ماه تا 449.95 دلار در ماه قابلیت خرید اشتراک دارد.

 1. ابزار بررسی محتوای Searchmetrics

ابزار دیگری برای متخصصان بهینه‌سازی موتورهای جستجو، Searchmetrics Content Experience است که از یادگیری ماشینی برای کمک به شناسایی محتوای مرتبط‌تر با مخاطبان شما استفاده می‌کند. در حین تایپ کردن، بازخورد بی‌درنگ در مورد یک متن ارائه می‌کند و محتوای شما را بر اساس عواملی مانند تعداد کلمات، ساختار جمله، پوشش کلمه کلیدی و تکرار امتیاز می‌دهد. همچنین می توانید وب سایت خود را با رقبا مقایسه کنید و کشف کنید که کدام کلمات کلیدی را می توانید برای افزایش رتبه خود اضافه کنید.

 1. ابزار ویرایشگر محتوای Link Assistant

Link Assistant SEO Content Editor ابزاری جامع برای محتوای وب سایت است. علاوه بر ابزارهای کلیدواژه، پیشنهادهایی را در مورد بهینه سازی متن برای موتورهای جستجو ارائه می دهد و به شما این امکان را می دهد تا وظایفی را برای اعضای تیم خود ایجاد و پیگیری کنید.

همچنین می توانید وب سایت های رقیب را تجزیه و تحلیل کنید یا از ابزارهای داخلی آن برای تولید ایده های محتوای جدید استفاده کنید. ویرایشگر محتوا به شما امکان می‌دهد دستورالعمل‌های سئو را دانلود کنید و نکاتی را برای صفحات بنویسید، در حالی که میزان استفاده از کلمه کلیدی را می توانید مشاهده نمایید. یک نسخه رایگان محدود، و همچنین یک نسخه حرفه ای (299 دلار در سال) و یک نسخه سازمانی (499 دلار در سال) از این ابزار در دسترس است.

 1. ابزار تحلیل محتوای Seo Review Tools

SEO Review Tools ابزار بهینه سازی رایگان برای موتورهای جستجو از جمله تجزیه و تحلیل محتوا را برای شما فراهم می سازد. این ابزار این امکان را به شما می دهد تا کلمات کلیدی اولیه و ثانویه را وارد کنید و پیشنهاداتی برای سایر کلمات کلیدی و بهینه سازی سئو ارائه می دهد.

ابزار تحلیل محتوای Seo Review Tools

مواردی از جمله عنوان صفحه و توضیحات متا با استفاده از رنگ قرمز و سبز نمره گذاری می شوند. چگالی کلمات کلیدی، عناوین و زیر سرفصل ها، لینک ها و سایر عواملی که در بهینه سازی موتور جستجو نقش دارند را اندازه گیری می کند. استفاده از این ابزار آنلاین رایگان می باشد.

محتوا هنوز پادشاه است

گاهی اوقات متخصصان موتورهای جستجو آنقدر درگیر الگوریتم‌ها، کلمات کلیدی و معیارها می‌شوند که مهم‌ترین عامل را در مورد هر صفحه سایت فراموش می‌کنند: صفحات سایت باید برای بازدیدکنندگان ارزش ایجاد کند و برای انجام این کار، محتوای شما باید به راحتی هضم شود. خوانایی خوب به شما کمک می کند تا توجه را به سایت خود جلب کنید و پیام خود را به طور موثرتر منتقل کنید و اقدامات کاربران را در سایت هدایت نمایید.

آسان‌تر کردن صفحات وب برای خواندن و درک آن به بازدیدکنندگان شما کمک می‌کند، که به نوبه خود نقش خود را در افزایش رتبه وب سایت شما ایفا نمایند. اما ساختن محتوایی که خواندن آن آسان باشد دشوار است. حتی باتجربه ترین نویسندگان هم گاهی با آن دست و پنجه نرم می کنند.

خوشبختانه، انواع ابزارهای مفیدی در دسترس هستند که به شما کمک می‌کنند تا محتوای خود را منسجم نمایید، سردرگمی را به حداقل برسانید، و اطلاعات را با دقت بیشتری انتقال دهید که همگی برای سئو فوایدی به همراه خواهند داشت.