اهمیت لینک های داخلی در سایت

ناب دیزاین وبلاگ 26 نوامبر 2021
اهمیت لینک های داخلی در سایت

لینک داخلی چیست؟

در این مقاله به بررسی میزان اهمیت لینک‌ های داخلی در سایت می‌پردازیم تا بدانیم هدف از ایجاد لینک داخلی چیست. احتمالا برای شما هم پیش آمده که هنگامی‌که در یک وب سایت فروشگاه اینترنتی یا وب سایت‌های دیگر به دنبال محصولی می‌گردید با لینک‌هایی مواجه می‌شوید که با کلیک کردن بر روی آن‌ها به صفحات دیگر همان وب سایت ارجاع داده می‌شوید.

به این لینک‌ها، لینک داخلی گفته می‌شود. در واقع لینک‌ داخلی، شما را از یک صفحه سایت به صفحه‌ای دیگر در همان دامنه منتقل می‌کند. حال اگر این لینک‌ها شما را به محتوایی که می‌خواهید هدایت کنند یعنی به درستی در متن استفاده شده‌‌اند.

اهمیت لینک‌ های داخلی در سایت

ایجاد لینک داخلی چه کمکی به سایت می‌کند؟

ایجاد لینک داخلی به 4 دلیل انجام می‌شود:

  • یکی از اهداف این‌گونه لینک‌ها این است که گشت و گذار در اینترنت را برای کاربران آسان کنند تا بتوانند سریع‌تر به محصول، مطلب یا خدمات مورد نظرتان دسترسی پیدا کنند.
  • لینک داخلی به سئو سایت شما و افزایش رتبه‌بندی وب سایت کمک می‌کند.
  • همچنین ایجاد لینک‌های داخلی باعث ایجاد نظم در مجموعه اطلاعات نمایش داده شده در سایت می‌شوند.

اهمیت لینک های داخلی در سایت

لینک‌های داخلی فواید بسیاری برای وب سایت دارند. اگر زمانی نیاز به ایجاد یک ساختار مناسب و منظم برای سایتتان دارید بهتر است از لینک داخلی استفاده کنید. موتورهای جستجوی گوگل برای قرار دادن یک محتوا در پایگاه داده‌های خود باید ابتدا بتوانند محتوا را شناسایی کنند. به این صورت می‌توانند تمام صفحات را به راحتی پیدا کرده و فهرستی از آن‌ها ایجاد کنند.

بیایید اهمیت لینک‌ های داخلی در سایت را با یک مثال ملموس بهتر درک کنیم. فرض کنید که ساختار وب مانند یک تار عنکبوت است. تارهای عنکبوت به یکدیگر متصل هستند و همه آن‌ها به یک نقطه می‌رسند. حال تصور کنید که عنکبوت‌ها قصد عبور از این تارها به نقطه اصلی را داشته باشند.

اگر یک تار در مسیر عنکبوت پاره شود در پیدا کردن نقطه اصلی به مشکل می‌خورد و باید مسیر خود را عوض کند. موتورهای جستجوی گوگل هم دقیقا به همین صورت عمل می‌کنند. همچنین اگر کاربران نتوانند مسیر مورد نظر خود را در سایت شما پیدا کنند به راحتی از سایت خارج می‌شوند. بنابراین لینک‌های داخلی هم برای گوگل و هم برای کاربران مفید هستند.

متاسفانه برخی از وب سایت‌ها لینک‌های داخلی خود را به اندازه کافی برای موتورهای جستجو قابل پیمایش نمی‌کنند. این مورد باعث می‌شود که نتیجه صفحات آن‌‌ها در ماتریس موتورهای جستجو فهرست نشوند. همچنین با این کار مشتریان به عملکرد ضعیف سایت پی می‌برند.

لینک‌سازی داخلی از معدود روش‌های تست شده و موفقیت آمیزی است که می‌توانید با استفاده از آن ارزش محتوای خود را به گوگل بفهمانید. به‌این صورت گوگل محتوای باارزش و سودآور را از سایر محتواها تشخیص می‌دهد. با ایجاد لینک‌های داخلی مخاطبان خود را بیشتر درگیر می‌کنید تا مدت زمان طولانی‌تری در سایت شما بمانند. علاوه براین لینک داخلی رتبه سایت شما را برای کلمات کلیدی خاص بهبود می‌دهد.

اهمیت لینک‌ های داخلی در سایت

تفاوت بین لینک‌های داخلی و لینک‌های خارجی چیست؟

همان‌طور که گفتیم لینک‌های داخلی کاربران را از صفحه‌ای به صفحه دیگر در همان سایت هدایت می‌کنند که این مورد یکی از دلایل اهمیت لینک های داخلی در سایت به شمار می‌رود. اما لینک‌های خارجی کاربران را به صفحاتی در وب سایت‌ها و دامنه‌های دیگر انتقال می‌دهند. به این لینک‌ها معمولا بک لینک هم گفته می‌شود. اما تفاوت لینک داخلی و بک لینک چیست؟

لینک‌های خارجی هم به اندازه لینک‌های داخلی مهم هستند و باعث می‌شوند کاربر وب سایت شما را راحت‌تر بیابد و محبوبیت بیشتری نسبت به سایر سایت‌ها برای گوگل داشته باشید. هرچه رتبه شما برای کلمات کلیدی در موتورهای جستجو بالاتر باشد، ترافیک سایت شما بیشتر می‌شود.

یعنی کاربران بیشتری وارد سایت شما می‌شوند و مدت زمان طولانی‌تری در آن صفحه می‌مانند. به عبارت دیگر زمانی که از سایت‌های معتبر دیگر به سایت خود لینک بدهید اعتماد گوگل به شما بیشتر می‌شود و متوجه می‌شود که محتوای شما از جذابیت و اهمیت بالایی برخوردار است. بنابراین درست است که لینک داخلی و لینک خارجی باهم متفاوت هستند اما باید روی ساخت هر دو و استفاده از آن‌ها در وب سایتتان تمرکز کنید.

لینک‌های داخلی خوب چه لینک‌هایی هستند؟

در این قسمت 8 مورد از خصوصیات یک لینک موثر را بررسی خواهیم کرد:

  • قبل از درج هرگونه لینک داخلی باید بدانید که شانس ورود کاربر به آن چقدر است. هر چه شانستان در این مورد بیشتر باشد قدرت آن لینک داخلی در رتبه‌بندی موتورهای جستجو بیشتر است.
  • لینک‌های داخلی که در صفحه اصلی سایت می‌گذارید باید به مهم‌ترین صفحات وب سایت اضافه شوند. البته این مورد بستگی به استراتژی کلی سئو سایت شما دارد و می‌تواند کمی متفاوت باشد.
  • مواردی که بر اهمیت لینک های داخلی در سایت تاثیر می‌گذارند مانند موقعیت لینک در صفحه، رنگ و فونت آن و کلمه کلیدی استفاده شده برای آن بسیار مهم هستند. همچنین باید توجه داشته باشید که لینک مورد نظر با محتوایی که می‌خواهید لینک را در آن قرار دهید کاملا مرتبط باشد تا به اندازه کافی تاثیرگذار باشد.
  • اگر متن لینک شما به صفحه خاصی اشاره دارد باید در سایت شما متفاوت باشد. البته سعی کنید که آن را تا حد ممکن نزدیک به موضوع صفحه نگه دارید. اگر وب سایت بزرگی دارید می‌توانید از نقشه‌های HTML کمک بگیرید. این نقشه‌ها به شما کمک می‌کنند تا بهترین موقعیت را برای استفاده از لینک‌ها در سایت پیدا کنید.
  • سعی کنید که متن لینک‌ها را غیرطبیعی جلوه ندهید. به‌طور مثال آن‌ها را بیش از حد برجسته نکنید و یا از رنگ و فونت متفاوتی نسبت به متن مقاله استفاده نکنید.
  • بهتر است لینک‌ها را به تعداد معقولی استفاده کنید. یعنی دقت کنید که تعداد لینک‌ها نسبت به محتوای صفحه خیلی کم یا خیلی زیاد نباشند. زیرا اگر تعداد لینک‌ها متناسب با متن صفحه نباشند ارزش کمتری در سئو سایت پیدا می‌کنند.
  • اگر متن جدیدی مانند وبلاگ و… را وارد سایت می‌کنید توجه کنید که لینک‌های داخلی که مرتبط با متن جدید هستند را به آن اضافه کنید. لینک‌های داخلی می‌توانند موثرتر از لینک‌های خارجی عمل کنند.

اهمیت لینک‌ های داخلی در سایت

اهمیت لینک‌ های داخلی در سایت برای رسیدن به موفقیت

از آن‌جا که متوجه اهمیت لینک های داخلی در سایت شدید که چه نقش مهمی در سئو سایت دارند باید مطمئن شوید که وب سایت شما در بین رتبه‌ها قرار گرفته است. به ‌اینصورت مسیرهای واضح و شفافی را برای موتورهای جستجو فراهم می‌کنید که متوجه اهمیت محتوای سایت شما شوند و ترافیک سایت را بالا ببرند. برای این کار می‌توانید استراتژی‌های زیر را جهت موفق شدن دنبال کنید:

تولید محتوا

برای این‌که بتوانید لینک‌های داخلی زیادی ایجاد کنید باید محتواهای زیادی داشته باشید. به‌همین دلیل باید سعی کنید که یک بازاریابی محتوای خوب انجام دهید. با این کار تعداد زیادی محتوای خوب و مرتبط با سایت ایجاد می‌کنید که برای مخاطبان جالب و دوست‌داشتنی هستند. هرچه محتوای جذاب‌تر و متنوع‌تری داشته باشید، لینک‌سازی داخلی شما هم کارآمدتر خواهد بود. البته نیازی نیست مسئله را پیچیده کنید. فقط کافی است که تعداد زیادی لینک عالی را در موقعیت‌های خوب داخل وب سایتتان استفاده کنید.

استفاده مناسب از Anchor Text

سعی کنید به‌جای لینک کردن تصاویر، از لینک کردن متن استفاده کنید. البته لینک کردن تصاویر هم بد نیست و نباید به کل آن را انجام ندهید. بلکه بهتر است بیشتر از Anchor Text استفاده کنید و لینک کردن تصاویر را فقط برای زمانی بگذارید که بهترین موقعیت برای آن پیش بیاید و استفاده از آن کاملا به نفع سایت شما باشد.

از لینک‌های داخلی با ظاهر طبیعی استفاده کنید

همان‌طور که در بخش‌های قبلی این مقاله گفتیم، بهتر است ظاهر متن لینک را بیش از حد غیر طبیعی جلوه ندهید و سعی نکنید آن را طوری قرار دهید که بیش از حد جلب توجه کند. از موارد پر اهمیت لینک های داخلی در سایت، طبیعی بودن متن لینک است که باعث تعامل بیشتر کاربر با سایت شما شده و کاربر را مدت زمان طولانی‌تری در سایت شما نگه می‌دارد.

در واقع وقتی به صفحه‌ای در سایت لینک داخلی می‌دهید یعنی آن‌قدر مهم و مرتبط است که می‌خواهید کاربر متنی را که در حال خواندن آن است متوقف کند و به محتوایی که به آن لینک داده‌اید برود. بنابراین در لینک‌سازی داخلی باید رویکردی متمرکز بر کاربر داشته باشید.

اهمیت لینک‌ های داخلی در سایت

در تعداد لینک‌ها زیاده‌روی نکنید

این نکته را در نظر داشته باشید که کاربر نباید به‌جای رسیدن به محتوای مورد نظر در بین لینک‌های داخلی وب سایت شما غرق شده و گیج شود. در اینصورت کاربر ترجیح می‌دهد از وب سایت شما خارج شود و در سایت دیگری به دنبال چیزی که مد نظرش است بگردد. توجه داشته باشید که این مورد به ضرر شما است و خروج مدام و زود هنگام کاربر از صفحات سایت شما به موتورهای جستجوی گوگل این نشانه را می‌دهد که محتوای وب سایت شما ارزشمند نیست بنابراین آن را از فهرست مطالب مفید خود خارج می‌کند.

جمع بندی در مورد اهمیت لینک های داخلی در سایت

اگر لینک‌های داخلی وب سایتتان را بر اساس نکات و استراتژی‌هایی که گفته شد انجام دهید می‌توانید به راحتی لینک‌های کاربردی و سودآور ایجاد کنید. همانطور که گفتیم ایجاد لینک‌های داخلی به بهبود سئو، تعامل بیشتر کاربر با سایت و… کمک بسیاری می‌کند پس بهتر است لینک‌سازی را زودتر انجام دهید. همچنین به‌دلیل اهمیت لینک های داخلی در سایت ممکن است نیاز باشد که به محتواهای قدیمی که تولید کرده‌اید برگردید و آن‌ها را تغییر دهید تا بتوانید لینک داخلی به اندازه کافی داشته باشید.

فراموش نکنید که لینک‌سازی داخلی از مهم‌ترین روش‌هایی است که در الگوریتم گوگل استفاده می‌شود. همچنین تاثیر زیادی بر نحوه رتبه‌بندی موتورهای جستجو دارد بنابراین باید با استراتژی‌های لازم پیش بروید.